16 Ocak 2017 Pazartesi

TÜBİTAK BİDEB Doktora sonrası ve Doktora Sırası Programlarla İlgili

07 Temmuz 2013 Pazar 13:55 tarihinde eklendi | 4132 defa okundu

TÜBİTAK BİDEB kapsamında yürütülen 2219- Yurt Dışı  Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2013 yılı, 2. Dönem başvuruları 27 Ağustos 2013 tarihinde alınmaya başlayıp, başvuru süreci 27 Eylül 2013 tarihinde sona erecektir. Bu başvuru döneminde başvuru koşulları içerisinde gerçekleşen önemli bir değişikliği  sizlerle paylaşmak istiyoruz.
 "TÜBİTAK'in herhangi bir araştırma projesinde yürütücü olarak görev yapanlar projeleri sonuçlanmadan bu programa başvuramaz" koşulu değiştirilmiştir. Proje yürütücüsü olarak görev yapanlar programa başvuru yapabileceklerdir.

Ayrıca önceki başvuru döneminde yapilan değişiklikler:
    Dil belgesi ile ilgili değişiklikler:
        Yabancı Dil belgesi olarak sunulan ÜDS, KPDS, TOEFL, IELTS sınavları için yıl sınırı şartı kaldırılmıştır.
        Ayrıca yurt dışından adaya davet gönderen kurumun adayın dil bilgisinin yeterli olduğuna dair yazı göndermesi halinde, bu belge yabancı dil belgesi yerine kullanılabilecektir.

2013 yılı için destek miktarları en fazla 2.500 USD veya 1.900 EUR'ya yükseltilmiştir. Ayrıca bursiyerin eşi varsa ve birlikte yurt dışına gidilecekse eşi için de uçak bileti desteği verilecektir.

YÖK yurt dışı araştırma bursundan son üç yıl içerisinde faydalanmamış olmak şartı değiştirilmiştir.

Detaylar için: http://www.tubitak.gov.tr/bideb/2219


Ayrıca 2214/A Yurt Dışı Doktora Araştırma Burs Programı kapsamında destek kazanan doktora öğrencisi bursiyer çin Türkiye' deki doktora danışmanına, danışman koordinasyon ücreti odenmektedir. Bu kapsamda yılda en fazla 2000 TL odeme yapılabilecektir.

Detaylar için: http://www.tubitak.gov.tr/bideb/2214a