EuroHPC Ortak Girişimi 2020 Yılı Ortak Proje Çağrısı Açıldı- Son Başvuru: 15 Eylül 2020

Avrupa Yüksek Başarımlı Hesaplama Ortak Girişimi (European High-Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC) Avrupa'da geliştirilen teknolojiye dayalı yüksek başarımlı hesaplama çözümlerinin kamu kaynakları ile oluşturulan merkezlerde kullanımını desteklemek amacıyla kurulmuştur. EuroHPC Ortak Girişimi tarafından 2020 yılında Avrupa Süper Bilgisayarlarına Yönelik Gelişmiş Pilot Sistemler (EuroHPC-2020-01-a Advanced pilots towards the European supercomputers) başlıklı ortak proje çağrısına çıkılmıştır. Çağrı kapsamında Avrupa İşlemci Girişimi (EPI) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından daha önce desteklenmiş projelerde ortaya çıkan teknolojiler kullanılarak tam entegre pilot süper bilgisayar oluşturulması hedeflenmektedir. Bu teknolojiler EPI ve önceki AB projeleri kapsamında geliştirilen işlemci teknolojileri dışında yazılım araçlarını ve kütüphaneleri, ağ bağlantı ve soğutma teknolojilerini de içermektedir. Çağrıya ülkemizden sunulacak proje önerileri TÜBİTAK 1071 programı kapsamında desteklenecektir.

Çağrıya katılım sağlayacak her bir uluslararası proje konsorsiyumunun, çağrıya katılan en az üç farklı ülkeden, en az üç bağımsız kuruluş ile oluşturulması gerekmektedir.

Çağrı konuları ve uluslararası kurallar hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız. 

Ulusal proje başvurusu için tıklayınız.

Uluslararası proje başvurularının Avrupa Komisyonu’nun “Funding and Tenders Portal” üzerinden sunulması için son tarih: 15 Eylül 2020 (17:00 CET)
TÜBİTAK PBS üzerinden (uidb-pbs.tubitak.gov.tr) yapılacak ulusal ön başvurular için son tarih: 30 Eylül 2020 (17:30 TSİ)

Yayın Tarihi: 06/08/2020
Okunma Sayısı: 365